Drukuj
  1. Jak długo trwa wyrzynanie zębów stałych  i ile jest zębów stałych?

    Proces wyrzynania zębów stałych trwa około 7 lat, nie uwzględniając okresu wyrzynania zębów trzecich trzonowych tzw. zębów mądrości. Rozpoczyna się w wieku około 6 lat, wyrżnięciem się siekaczy stałych w żuchwie , a kończy się około 12-13 roku życia wyrżnięciem drugich zębów trzonowych w szczęce. Wszystkich zębów stałych jest 32, po 16 w szczęce i żuchwie.

  2. Czy u nastolatków powinno się uszczelniać zęby?

    Podobnie jak u dzieci 6 letnich,  kiedy wyrzynają się pierwsze zęby trzonowe stałe, tak u 11-13 latków zębami wymagającymi uszczelnienia są drugie zęby trzonowe stałe (siódemki), ze względu na obecność głębokich bruzd i zagłębień.
    Zabieg powinien być wykonany najszybciej jak to możliwe od czasu wyrżnięcia się zęba.
    W uzębieniu stałym uszczelnia się także bruzdy i zagłębienia w zębach przedtrzonowych, ale zazwyczaj u dzieci  z grupy wysokiego ryzyka próchnicy, gdy w zębach są głębokie bruzdy.

  3. Jak dbać o higienę jamy ustnej podczas leczenia aparatem stałym?

    Podczas leczenia ortodontycznego, gdy dziecko ma założony aparat stały, konieczna jest wzmożona higiena jamy ustnej.
    Zabieg szczotkowanie zębów powinien być wykonywany po każdym głównym posiłku. Dodatkowo zaleca się stosowanie szczoteczek jednopęczkowych w celu dokładniejszego umycia okolicy zamków.
    Codzienne stosowanie płynów do płukania jamy ustnej z fluorem, jest zalecane ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia próchnicy w tym okresie.

  4. Jak często nastolatek powinien odwiedzać lekarza dentystę?

    U większości dzieci w tym wieku zaleca się wizyty kontrolne raz na pół roku, w celu oceny zdrowia jamy ustnej, potrzeb leczniczych i lub profilaktycznych pacjenta.
    Lekarz dentysta na podstawie badania i historii stomatologicznej pacjenta zdecyduje o dalszej częstości wizyt i indywidualnej profilaktyce fluorowej.

  5. Co to jest erozja zębów, o której coraz częściej się słyszy?

    Jest to uszkodzenie „rozpuszczenie” tkanek zębów, na skutek ich kontaktu z kwaśnymi pokarmami lub płynami (soki, soft-drinki), lub na skutek cofania się kwaśnej treści pokarmowej z żołądka do jamy ustnej (choroba refluksowa przełyku, częste wymioty, bulimia).
    Objawami erozji, jest starcie guzków zębów, uszkodzenie powierzchni podniebiennej zębów górnych i językowej zębów dolnych, pojawia się nadwrażliwość zębów lub ból.