Kiedy powinien pojawić się pierwszy ząb w jamie ustnej dziecka?
Pierwszy ząb mleczny pojawia się najczęściej około 6 miesiąca życia dziecka i jest to dolny siekacz (dolny ząb przedni). Uważa się że prawidłowe rozpoczęcie ząbkowania powinno nastąpić między 5 a 10 miesiącem życia. Jeżeli w wieku 12 miesięcy nie ma jeszcze zębów należy skontaktować się z dentystą.
Jakie objawy mogą towarzyszyć ząbkowaniu?
Dla większości dzieci ząbkowanie jest procesem fizjologicznym, któremu mogą towarzyszyć następujące objawy: ślinienie, zaczerwienienie i obrzmienie dziąseł, brak apetytu, niepokój, zaburzenia snu, nagryzanie na twarde przedmioty. Jeżeli wystąpi wysoka gorączka, wymioty, wysypka lub biegunka należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza pediatry, gdyż objawy te nie są charakterystyczne dla procesu wyrzynania zębów.
Jak można pomóc dziecku podczas ząbkowania?
Możemy pomóc dziecku przemywając dziąsła ( jednocześnie je masując ) mokrym gazikiem 2-3 razy dziennie, podając dziecku do gryzienia schłodzony gryzak. Żele przeciwbólowe dostępne w aptekach są mało efektywne, gdyż tylko krótko działają na powierzchowną warstwę błony śluzowej.
Kiedy należy rozpocząć zabiegi higieniczne?
Im wcześniej rozpocznie się zabiegi higieniczne, tym lepiej. Dbaj o higienę dziąseł Twojego dziecka używając miękkiej szczoteczki, gazy lub pieluszki z wodą. Po wyrżnięciu się pierwszych zębów mlecznych zacznij stosować pastę do zębów z fluorem dwa razy dziennie ( rano i wieczorem) i miękkiej szczoteczki. Zaleca się posmarowanie włókien szczoteczki pastą o zawartości fluoru 500ppm.
Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta u dentysty?
Pierwsza wizyta u stomatologa dziecięcego powinna się odbyć po wyrżnięciu się pierwszego zęba mlecznego, zazwyczaj pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia. Zdobyta podczas tej wizyty wiedza o prawidłowych nawykach żywieniowych i higienicznych pozwoli Ci zachować jamę ustną dziecka w zdrowiu.
Kiedy i jak odzwyczaić dziecko od karmienia butelką?
Dzieci powinny być odzwyczajane od karmienia butelką około 12-14 miesiąca życia. Metody odzwyczajania dziecka zależą od woli rodziców. Można odzwyczajać dziecko stopniowo, np. w ciągu dnia ucząc dziecko pojenia z kubeczka (zastępując w ten sposób butelkę), do jej całkowitego wyeliminowania, lub „nagle” zaprzestać stosowania pojenia butelką.
Czy karmienie piersią zabezpiecza przed wystąpieniem próchnicy ( choroby próchnicowej)?
Ludzkie mleko i karmienie piersią jest najlepszą metodą odżywiania noworodków i niemowląt, i nie jest związane epidemiologicznie z występowaniem choroby próchnicowej ( ale przed nią nie zabezpiecza). Jednak karmienie piersią 7 razy lub częściej na dobę powyżej 12 miesiąca życia dziecka jest związane ze zwiększonym ryzykiem występowania próchnicy wczesnej.
Dlaczego dochodzi do rozwoju próchnicy u dzieci przed ukończeniem 2-iego roku życia?
Najczęstszą przyczyną występowania próchnicy u dzieci przed 2 rokiem życia jest częste, nocne dokarmianie i pojenie butelką z mlekiem lub innymi słodkimi płynami, które po spożyciu przylegają przez całą noc do powierzchni zębów. Wówczas bakterie SM ( Streptococcus mutans), z cukrów prostych znajdujących się w pożywieniu wytworzą kwasy odpowiedzialne za zniszczenie struktury zębów (chorobę próchnicową). Po wyrznięciu pierwszych zębów należy zacząć ograniczać pojenie dziecka w nocy napojami zawierającymi cukry (soki, granulowane herbatki niemowlęce z glukozą, kasza, mleko). Jeżeli dziecko jest głodne w nocy i musi być dokarmiane należy je dokarmiać najwyżej 1-2 razy. Najmniej szkodliwe dla zębów będzie jeżeli po podaniu mleka mama poda na zakończenie karmienia butelkę z wodą, aby przepłukać jamę ustną. Do pojenia w nocy należy podawać dziecku tylko wodę lub niesłodzoną herbatkę.
Czy można stosować smoczki ( uspokajacze)?
Sanie kciuka (palca),lub smoka(uspokajacza) jest normalnym odruchem u noworodków i małych dzieci, który wygasa samoistnie u większości dzieci pomiędzy 2 a 4 rokiem życia. U części dzieci nawyk ten utrzymuje się jednak dłużej lub jest nasilony i może powodować zaburzenia wyrzynania zębów i zaburzenia wzrostu kości szczęk prowadząc do powstania wady zgryzu. Jeśli uważasz, że stosowanie smoka uspokajacza przynosi komfort Twojemu dziecku, możesz go używać. Pamiętaj o kupowaniu smoczków „anatomicznych” oraz o kontrolnych wizytach u lekarza stomatologa dziecięcego, który będzie czuwał nad prawidłowym rozwojem zgryzu Twojego dziecka.
Dlaczego powinno się leczyć zęby mleczne?
Zęby mleczne biorą udział w mówieniu, odpowiadają za estetyczny wygląd pacjenta, a przede wszystkim biorą udział w żuciu pokarmów. Jednak podstawowym powodem leczenia zębów mlecznych jest pozbycie się ognisk choroby próchnicowej (obniżenie liczby bakterii próchnicotwórczych w jamie ustnej), aby zapobiec jej następstwom. Nieleczona choroba próchnicowa może prowadzić do przedwczesnej utarty zębów mlecznych ( należy pamiętać, iż zęby mleczne utrzymują miejsce dla zębów stałych), której wynikiem może być powstawanie wad zgryzu.
Jak często powinny się odbywać badania kontrolne u dentysty?
Badania kontrolne u dentysty u dzieci ze zdrowymi zębami powinny odbywać się co 6-12 miesięcy, natomiast u dzieci u których konieczne było leczenie ognisk choroby próchnicowej co 3 miesiące. Podczas tych wizyt u dzieci powinno wykonać się zabiegi higieniczne (oczyszczenie zębów) i profilaktyczne (tzw. lakierowanie zębów, lakierem z fluorem).